Tylko dziś! -11% na WSZYSTKO (z wyjątkiem Kart Podarunkowych) rabat11
(22) 66 88 272 lub Czat | Pon.-Pt: 9:00-21:00; Sob.: 9:00-17:00

EC1 ŁÓDŹ

Lubisz się uczyć? Interesuje Cię to, co się dzieje we wszechświecie, chcesz lepiej poznać otaczającą nas wszystkich rzeczywistość? A może Twoje dziecko ma zadatki na naukowca lub naukowczynię i myślisz, żeby zabrać je w miejsce, gdzie będzie mogło rozwijać swoje zainteresowania? Wybierzcie się do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi i wspólnie odkryjcie, jak fascynujące potrafi być zdobywanie wiedzy. Czekają Was trzy sekcje pełne interaktywnych eksponatów, instalacji, eksperymentów i filmów, które sprawią, że zapamiętacie ten czas na długo.
Szukaj po kategorii

Dowiedz się więcej o otaczającym świecie dzięki wizycie w Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 znajduje się w odnowionej Elektrowni Łódzkiej przy ulicy Targowej. Zostało otwarte 7 stycznia 2018 roku i jest częścią EC1 Łódź – Miasto Kultury, czyli instytucji kultury współprowadzonej przez Miasto Łódź oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Strefa ekspozycyjna ma aż 18 tys. m² i podzielone jest na trzy sektory – „Przetwarzanie energii”, „Rozwój wiedzy i cywilizacji” i "Mikroświat — makroświat". Każdy z nich koncentruje się na innym elemencie związanym z nauką i techniką. Dodatkowo w centrum znajduje się audytorium, kino sferyczne 3D oraz przestrzenie labolatoryjne. W lato można również skorzystać z tarasu widokowego, mieszczącego się na wysokości 40 metrów, na szczycie chłodni kominowej. Centrum Nauki i Techniki EC1 to miejsce, w którym świetnie odnajdą się zarówno dorośli, jak i dzieci. Rozmaite eksponaty przystępnie wprowadzą odwiedzających w świat magnetyzmu, mechaniki płynów, optyki czy radioaktywności, dając okazję do lepszego poznania otaczającego wszystkich świata.

Od energii, przez największe wynalazki ludzkości, po największe i najmniejsze elementy świata – Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 składa się z trzech sektorów. Pierwszy z nich – „Przetwarzanie energii” – zawiera liczne eskponaty historyczne, nowoczesne symulatory, a także gry komputerowe, które pozwalają poznać dawne oraz współczesne metody wytwarzania prądu. Oprócz tego warto obejrzeć mapping na historycznym turbozespole Brown Boveri. W części „Rozwój wiedzy i cywilizacji” zostaną przybliżone prawa nauki, zasady funkcjonowania przyrody, a także związane z nimi wynalazki umożliwiające stworzenie podstaw dla współczesnej cywilizacji. Ostatni sektor nazywa się "Mikroświat — makroświat" i skupia się na rzeczach niewidocznych dla ludzkiego oka, zarówno tych maleńkich, jak i bardzo oddalonych. To tutaj pod mikroskopem można obserwować skrzydła motyla, a także zgłębiać dalekie zakątki kosmosu. Elementem tej sekcji jest także kino sferyczne, znajdujące się w ogromnej srebrzystej kuli. Tematyka przedstawianych tam filmów jest rozmaita – od wprowadzenia w tematykę najmniejszych cząstek budujących świat, po tajniki pracy kosmonautów.

Dźwięki i zapach kosmosu

Choć może się to wydać zaskakujące, w kosmosie panuje absolutna cisza. Nie ma tam powietrza, a zatem nie ma możliwości przenoszenia fal dźwiękowych. Oprócz tego kosmonauci twierdzą, że kosmos ma swój własny, specyficzny zapach. Trudno im go przyrównać do czegoś znanego na Ziemi, ale jeśli już musieliby wskazać coś konkretnego, wskazaliby na rozgrzany metal. Ciekawostką jest, że w październiku 2021 roku naukowcy odebrali nieznany wcześniej sygnał, który wskazuje, że w kosmosie istnieje coś, czego jeszcze jako ludzkość nie odkryliśmy.

Poznaj fascynujące tajniki wszechświata dzięki Centrum Nauki i Techniki EC1

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi to świetny pomysł na wspólne spędzenie czasu. Nieważne, ile macie lat – przygotowane eksponaty i eksperymenty bez trudu pozwolą Wam poznać tajniki otaczającej nas rzeczywistości. Wspólnie odkryjcie, skąd się bierze prąd, jak wygląda z bliska skrzydło motyla czy poznacie wynalazki, które umożliwiły rozwój cywilizacji. Wybierzcie się w fascynującą podóż po różnych zakątkach świata i poczujcie się, jak prawdziwi odkrywcy.