Normobaria i hiperbaria to zabiegi, które coraz częściej pojawiają się w ofertach salonów urody lub placówkach medycznych. Co ciekawe, na tego typu zabiegi zgłasza się coraz więcej chętnych, którzy zrelaksowani, pełni zdrowia i wigoru powracają, by skorzystać z nich powtórnie. Co jest więc tak niezwykłego w tego tych zabiegach? To nic innego jak tlenoterapia, która ma nieocenione właściwości dla zdrowia. Jej zdrowotny i odmładzający wpływ jest zdecydowanie większy – a już na pewno bezpieczniejszy – niż najlepiej wykonanych operacji odmładzających. Terapia tlenem to coś nowego, z czego koniecznie powinieneś skorzystać. Który jednak z zabiegów wybrać – normobarię czy hiperbarię?

Mimo że oba zabiegi – to jest normobaria oraz hiperbaria – są rodzajem terapii tlenowej, to jednak istnieją między nimi istotne różnice, które powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z któregoś z nich. Odbywają się one – odpowiednio – w komorze normobarycznej lub hiperbarycznej. W każdej z nich pacjent poddawany jest podwyższonemu ciśnieniu barycznemu oraz zwiększonemu stężeniu tlenu. Nie ma co ukrywać, że zabieg w obu komorach jest zbawienny dla zdrowia, samopoczucia i urody, jednak który z nich wybrać? Wskazujemy różnice pomiędzy normobarią a hiperbarią.
Hiperbaria – co to jest i na czym polega?
Hiperbaria tlenowa – w skrócie HBOT – jest metodą leczenia, do której używa się tlenu hiperbarycznego. Oznacza to, że w komorze pacjent oddycha gazem o stężeniu 100%, podczas gdy ciśnienie podwyższone jest do 1300-1500 hPa w komorach elastycznych lub 2500-3500 hPa w komorach sztywnych. Podczas zabiegu do płuc pacjenta dociera od 150 do 350% tlenu. Taka dawka ma niesamowity wpływ na całe ciało – zarówno jego wnętrze, jak i skórę.
Jak wygląda komora hiperbaryczna? Jest to hermetyczne pomieszczenie, wykonane ze stali, akrylu lub tworzywa sztucznego. Oprócz tego komora może być jedno-, dwu-, a nawet kilkuosobowa, dlatego zabiegowi mogą poddać się pary, przyjaciele, a nawet rodziny w jednym czasie – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które czują się niepewnie w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach.
Oczywiście takie pomieszczenia są w pełni bezpieczne, wyposażone w systemy bezpieczeństwa oraz komunikacji z lekarzem. Dlatego mimo ewentualnego dyskomfortu związanego z rozmiarem pomieszczenia, pacjenci mogą poczuć się w pełni spokojnie, a w razie ewentualnych niedogodności mogą to natychmiastowo zgłosić swój niepokój, a zabieg zostanie przerwany. Poza tym podczas zabiegu przez cały czas monitorowane są podstawowe parametry życiowe pacjentów, którzy, w razie potrzeby, mogą zostać podłączeni do pompy infuzyjnej bądź respiratora. Pełne bezpieczeństwo, a każde ryzyko jest w pełni wyeliminowane – możesz więc być w pełni spokojnym!
Komora hiperbaryczna – na co pomaga?
Wiadomo, że działanie tlenu jest nieocenione dla funkcjonowania całego organizmu. Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej, oprócz oczywistego dotlenienia komórek, zachodzi również zwiększone wydzielanie serotoniny oraz przepływu energii. Za sprawą zwiększonego ciśnienia w pomieszczeniu, tlen dociera do wszystkich tkanek, nawet w przypadku zaburzonego krążenia krwi. Jakie więc działanie ma hiperbaria?
-
Wzrost poziomu fibroblastów, odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry;
-
Przyspieszenie produkcji kolagenu i elastyny, które zmniejszają widoczność blizn;
-
Zmniejszenie obrzęków;
-
Przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych;
-
Przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne;
-
Skraca czas regeneracji organizmu po zabiegach, zwiększonym wysiłku fizycznym itp.;
-
Spowalnia proces starzenia skóry oraz komórek;
-
Wpływa na wzrost wydolności fizycznej;
-
Wzmacnia kości, a także wspomaga regenerację po urazach;
-
Dostarcza składniki odżywcze do komórek.
Hiperbaria – przeciwwskazania do zabiegu
Wiadomo, że każdy zabieg – nawet ten najzdrowszy na świecie – nie może być stosowany na każdym. Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa od 90 do 120 minut, ponieważ taki czas jest bezpieczny dla organizmu i eliminuje ryzyko powstania skutków ubocznych – takich jak zapalenie płuc, podrażnienie pęcherzyków płucnych, tchawicy i krtani, obrzęku błony śluzowej, a także urazu ucha środkowego i bólów głowy. Oprócz tego nie należy wykonywać zabiegów w komorze hiperbarycznej w przypadku:
-
Chemioterapii;
-
Odmy opłucnowej;
-
Gorączki lub ostrej infekcji dróg oddechowych;
-
Klaustrofobii;
-
Ciąży;
-
Rozedmy płuc.
Normobaria – co to jest i na czym polega?
Normobaria – podobnie jak hiperbaria – jest rodzajem terapii tlenowej, przeprowadzanym w specjalnym pomieszczeniu, czyli komorze normobarycznej. Warto też wspomnieć, że jej ojcem jest nasz rodak, czyli lekarz polskiego pochodzenia – doktor Jan Pokrywka. Jego koncepcja polegała na zmodyfikowaniu warunków komory hiperbarycznej w taki sposób, aby można w niej było przebywać przez dowolną ilość czasu – bez żadnych ograniczeń.
W odróżnieniu od komory hiperbarycznej, w pomieszczeniu normobarycznym ciśnienie jest stałe i wynosi 1500 hPa. Poza tym pacjent nie jest poddawany tylko i wyłącznie zwiększonemu stężeniu tlenu, ale także innych gazów – dwutlenku węgla w ilości 1,5-3%, wodoru 0,3-0,5% oraz tlenu 35-40%. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to dwutlenek węgla sprzyja procesowi transportu tlenu z krwi do komórek, natomiast wodór neutralizuje wodne rodniki, zmniejszając stany zapalne i powstrzymując proces starzenia.
Dowodem nieocenionego działania komory normobarycznej jest fakt, że jej twórca – doktor Jan Pokrywka – od 2013 roku mieszka w domu, w którym panują identyczne warunki, jak w opracowanej przez niego komorze. Dzięki temu może cieszyć się niesłabnącym zdrowiem i doskonałym wyglądem – jego aparycja zdecydowanie zaprzecza realnemu wiekowi. To chyba najlepsza reklama zabiegów normobarycznych!
Normobaria – na co pomaga? Przeciwwskazania do zabiegu
Z uwagi na bardziej naturalne stężenie tlenu i obecność innych gazów, twierdzi się, że normobaria jest metodą bezpieczniejszą niż hiperbaria, jednocześnie zapewniając wszelkie pozytywne efekty. Dochodzi w niej do znacznego dotlenienia komórek i tkanek, co daje niesamowite rezultaty. Do zalet zabiegów normobarycznych zalicza się:
-
Usprawnienie funkcji kognitywnych, czyli takich, które umożliwiają odbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji z otoczenia;
-
Zwiększenie wydolności podczas wysiłku fizycznego;
-
Redukcja stresu oksydacyjnego, czyli zaburzonej równowagi pomiędzy produktami ubocznymi przemiany metabolicznej;
-
Działanie przeciwzapalne;
-
Przyspieszanie redukcji masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie;
-
Przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym;
-
Poprawa funkcji poznawczych;
-
Wzrost melatoniny, a przy tym poprawa jakości snu;
-
Nawet siedmiokrotne zwiększenie komórek macierzystych, posiadających umiejętność zastępowania tych uszkodzonych oraz przejmowania ich funkcji.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do korzystania z zabiegów normobarycznych. Zaliczają się do nich:
-
Choroby zakaźne;
-
Infekcje dróg oddechowych;
-
Klaustrofobia;
-
Uszkodzenie błony bębenkowej lub zapalenie ucha;
-
Zapalenie zatok;
-
Nadmierne wyczerpanie organizmu.
Normobaria a hiperbaria – różnice
Nie podlega żadnej dyskusji, że zarówno komora hiperbaryczna jak i normobaryczna przynoszą nieocenione korzyści dla zdrowia. Dotlenienie komórek i tkanek w organizmie przynosi wspaniałe rezultaty dla zdrowia, samopoczucia, urody, a nawet wydłużenia życia – stąd też rosnąca popularność obu zabiegów. Mimo że oba zabiegi są niesamowicie podobne, to jednak występują między nimi istotne różnice. Należą do nich:
-
Warunki wykonywania zabiegów: w przypadku komory hiperbarycznej zwiększone zostaje jedynie ciśnienie oraz stężenie tlenu, podczas gdy w komorze normobarycznej zwiększeniu ulega również poziom wodoru oraz dwutlenku węgla;
-
Poziom ciśnienia oraz stężenie tlenu: w komorze hiperbarycznej – jak sama nazwa wskazuje – zarówno poziom ciśnienia, jak i tlenu jest bardzo wysoki. Pacjent wdycha gaz o stężeniu 100%. Natomiast w przypadku komory normobarycznej poziom ciśnienia i tlenu jest niższy, zbliżony do naturalnych warunków egzystowania człowieka – stężenie tlenu to 35-40%;
-
Bezpieczeństwo podczas zabiegu: z uwagi na maksymalną ilość tlenu i znacząco zwiększone ciśnienie, komora normobaryczna jest metodą bezpieczniejszą i całkowicie nieinwazyjną. Komora hiperbaryczna, o ile jest niewłaściwie stosowana, może wywołać wiele niepożądanych reakcji;
-
Czas trwania zabiegu: w komorze hiperbarycznej pacjent może przebywać maksymalnie dwie godziny, natomiast w pomieszczeniu normobarycznym można przebywać bez ograniczeń czasowych – czego dowodem jest jej twórca doktor Jan Pokrywka, który od niemal dziesięciu lat mieszka w domu, którego warunki są identyczne jak w tego typu komorze. Oprócz tego po zabiegu hiperbarycznym wymagana jest co najmniej 24-godzinna przerwa;
-
Komfort pacjenta podczas terapii: komory hiperbaryczne są zdecydowanie ciaśniejsze i nieprzystosowane dla osób cierpiących na klaustrofobię. Pomieszczenia normobaryczne natomiast są dużo bardziej komfortowe, a cały zabieg przebiega w dużo bardziej komfortowych warunkach – w pomieszczeniu znajdują się fotele, książki i czasopisma, a nawet dostęp do sieci Wi-Fi.
Zarówno zabieg hiperbaryczny, jak i normobaryczny doskonale wpływa na zdrowie, samopoczucie, wydolność organizmu i urodę. Z uwagi na doskonałe natlenienie komórek i tkanek organizmu mówi się, że może także wydłużać życie. I choć obie formy terapii polegają na tym samym, to jednak istnieją istotne różnice, które powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na jeden z zabiegów. Z uwagi na wysoki poziom tlenu i ciśnienia, komora hiperbaryczna stosowana jest przede wszystkim w przypadku dużego obciążenia organizmu lub ewidentnych problemów z przepływem tlenu między komórkami. Komora normobaryczna jest zdecydowanie bardziej neutralna – co wskazuje jej nazwa – i może być stosowana bez ograniczeń. Zdecyduj więc sam, który z zabiegów będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni – każdy z nich znajdziesz na Wyjątkowy Prezent, w zakładce Tlenoterapia. Odkryj sam, jak rewitalizujące jest to przeżycie.